Chorwackie atrakcje – Park Narodowy Krka
Luty 11, 2017
Wod-kan – kanazlizacja
Luty 28, 2017

Owsiki czyhają na twojego przedszkolaka

Okres dzieciństwa każdemu powinien kojarzyć się z radością i pewną dozą beztroskości. Dba o to otoczenie młodego człowieka- jego najbliżsi, którzy zapewniają mu miłość i niezbędną opiekę. By jednak na pewno tak było rodzice muszą być czujni by od razu wychwycić zmiany stanu zdrowia swojej pociechy odpowiednia wcześnie.

Okres przedszkolny dla większości rodziców kojarzy się przede wszystkim z usamodzielnianiem się pociechy, która coraz więcej czasu zaczyna spędzać z rówieśnikami. Niestety, często wystarczy chwila nieuwagi rodziców, niedopilnowanie podstaw jego higieny, zabawa z nieodrobaczanym zwierzęciem i dziecko może zarazić się bardzo groźnymi pasożytami. Chociaż większość rodziców nie wyobraża sobie, by mogło to przytrafić się akurat dla ich pociechy okazuje się, że większość przedszkolaków spotkała się w swoim życiu z pasożytami, ale bardzo wiele z nich nie podjęło leczenia. To zaś sprawia, że pasożyty są obecnie problemem także dorosłych, którzy nie badają się w ich kierunku i nie wiedzą o tym, że mają poważny problem, który może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Jednym z najpopularniejszych pasożytów są owsiki. Niestety do zakażenia nimi dochodzi bardzo szybko i łatwo. Wystarczy, że jedno z dzieci w przedszkolu je ma, a w niedługim czasie może dojść do epidemii gdyż chorobą można zarazić się nawet poprzez dotyk. Jaja z zabawek i rąk trafiają do buzi podczas posiłków i zabawy. Po kilku tygodniach w jelitach wylęgają się młode osobniki, które nocami, na skórze wokół odbytu zostawiają tysiące jajeczek. Dziecko drapiąc się i przenosząc jaja do ust samo się zakaża. Zarazić się owsicą można także jajami znajdującymi się w powietrzu co także utrudnia z nią walkę.

Objawy zakażenia owsikami nie są skomplikowane. Dziecko skarży się przede wszystkim na bóle brzucha i nie ma apetytu. Bardzo często jest nerwowe i źle sypia. W złej kondycji są jego paznokcie, które nagminnie są obgryzane oraz skóra, która jest blada, a oczy podkrążone. Czasami zdarza się, że młody człowiek znów zaczyna moczyć się w nocy.

Walka z owsikami nie jest trudna, ale wymaga sporej cierpliwości i zaangażowania. Przede wszystkim trzeba jak najszybciej zbadać kał dziecka i w przypadku pozytywnego wyniku udać się do lekarza. Leczenie powinno objąć nie tylko zakażonego, ale wszystkich domowników oraz osoby, które miały z nim jakąkolwiek styczność. Kuracja najczęściej trwa około 3 dni a po 10 dniach powinno się ją powtórzyć. Pościel, bielizna dziecka i ubrania powinny być prane w jak najwyższej temperaturze i prasowane. Dziecko na noc powinno mieć zakładaną opiętą bielizną lub pieluszkę by ograniczać przemieszczanie się jaj. Dom powinien zostać gruntownie sprzątnięty łącznie z wypraniem tapicerki łóżek, dywanów, firanek i zasłon.

Ważne jest także odpowiednie dopilnowanie higieny u dziecka. Paznokcie powinno mieć przycięte tuz przy skórze. Przede wszystkim jednak powinno być uświadomione o potrzebie jak najczęstszego mycia rączek koniecznie po każdej wizycie w toalecie i przed posiłkami.

Comments are closed.